Aktualności

Czym się kierować przy wyborze biurka do pracy?

Miejsce pracy powinno być przede wszystkim komfortowe i korzystne dla zdrowia. Osoby, które na co dzień spędzają wiele godzin przy biurku, często skarżą się na ból pleców. Właśnie dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiednich mebli. Mowa tutaj przede wszystkim o biurku, przy którym będzie można wygodnie wykonywać pracę przy komputerze przez wiele godzin. Wybierając odpowiedni mebel, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, by można było na nim wygodnie ustawić komputer czy akcesoria biurowe i dokumenty, ale również na to, by był wygodny. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając biurko do pracy?

Przepisy BHP, czyli ergonomia w miejscu pracy 

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając biurko komputerowe do pracy, jest zdrowie i wygoda. O tym, jakie warunki powinny spełniać meble biurowe, stanowią przepisy BHP. Jednym z warunków, które musi spełniać biurko do pracy, jest jego wysokość. Z uwagi na potrzebę swobodnego ustawienia nóg oraz przesuwania się minimalna wysokość biurka to 74 centymetry.

Dzięki temu można uniknąć garbienia się, a także swobodnie sięgać po przedmioty znajdujące się na blacie. Wybierając wysokość biurka, należy zwrócić uwagę na swój wzrost – zbyt wysoki mebel może wymuszać nienaturalną pozycję rąk. Zasada, dzięki której łatwiej wybrać odpowiedni mebel mówi, że kąt obserwacji ekranu powinien wynosić 20-50 stopni.

Głębokość, szerokość, liczba półek 

Oprócz komfortu podczas korzystania z biurka istotna jest również wygoda i praktyczność mebla. Mowa tutaj przede wszystkim o doborze głębokości i szerokości blatu. W tym przypadku warto skupić się na tym, by można było bez problemu umieścić na nim komputer czy inne urządzenia oraz przydatne w pracy materiały, na przykład notatki czy dokumenty. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na możliwości, które daje pomieszczenie, w którym znajdzie się kupione biurko.

Może mieć to znaczenie na przykład ze względu na wygodę korzystania z fotela – w niewielkich pomieszczeniach głębokie biurko może ograniczać możliwości przemieszczania się. Wiele osób podczas pracy korzysta wyłącznie z komputera. W takich przypadkach warto wybrać biurko, które nie ma przestrzeni do przechowywania. Jeżeli jednak jest ona potrzebna, to liczbę szafek czy szuflad i półek warto dostosować do konkretnych potrzeb. Taki mebel umożliwi dobrą organizację pracy i łatwy dostęp do wszystkich akcesoriów.