Praca przy biurku to dziś dla nas właściwie codzienność. Nasi przodkowie w pocie czoła uprawiali ziemię – my garbimy się przed komputerami, nadwyrężając swoje kręgosłupy i wytężając wzrok. W związku z tym, że pozycja siedząca jest najbardziej nienaturalna dla człowieka, pracując w ten sposób, warto pamiętać o zachowaniu pewnych zasad. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko schorzeń związanych z nieprawidłową postawą.
Poszczególne aspekty
Podczas pracy przy biurku komfort należy się każdej części ciała odgrywającej istotną rolę podczas wykonywania zadań. Jedną z najważniejszych z nich są niewątpliwie plecy. Żeby nie pojawił się w nich ból, trzeba sobie zagwarantować odpowiednio wygodne siedzenie. Najlepiej takie, które stwarza możliwość regulacji wysokości i odchylenia.
Nie tylko fotel musi być jednak odpowiednio dobrany. Warto uważać nie tylko na to, na czym się siedzi, lecz także na to, przy czym się siedzi. Ten ostatni obiekt, czyli biurko, musi przede wszystkim posiadać odpowiednią wysokość – dostosowaną do budowy ciała użytkownika. Tylko wtedy może zapewniać kręgosłupowi odpowiednią pozycję. W innym wypadku prowadzi zaś do krzywienia się różnych części ciała.
Warto pamiętać o tym, że praca przy biurku nie może się odbywać bez regularnych przerw. Kolejne okresy siedzenia muszą być przeplatane chwilami na rozruszanie zastałych mięśni i kości. W innym wypadku kilkugodzinne siedzenie w bezruchu może stać się poważnym obciążeniem dla ciała. A kilka przysiadów czy krótki spacer może się okazać zbawienny dla organizmu.
Nie można zapominać również o oczach. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran na pewno im nie służy. W związku z tym warto zadbać, chociażby o to, żeby w diecie osoby pracującej przy biurku, a więc i przy komputerze, znalazły się produkty dobrze wpływające na wzrok – takie jak zielone warzywa czy ryby.
Z pewnością pomocny może się okazać również ergonomiczny sprzęt. Dzięki wygodnej klawiaturze i wygodnej myszce praca przebiega nie tylko bardziej komfortowo, ale również sprawniej.