Aktualności

Jak wybrać funkcjonalna komodę?

Zakup mebli to bardzo przyjemna chwila, po trudach przeprowadzki czy remontu. Wymieniamy je również z innych powodów: kiedy znudził się nam design wnętrza, kiedy są już zniszczone i utraciły swoją funkcjonalność. Jednym z najczęściej kupowanych mebli jest komoda. Dzieje się tak ze względu na to, że znajduje ona zastosowanie w różnych pomieszczeniach.

Wybór komody powinien być podyktowany miejscem jej usytuowania oraz funkcjami, które ma spełniać

Komodę, czyli szafkę z szufladami lub dodatkowo z półkami, można  wykorzystać w sypialni, pokoju dziecka, salonie, korytarzu czy łazience. Najczęściej jednak spotkać ją można w sypialni. Aby dobrze wybrać komodę, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar: szerokość i głębokość. Musi być ona dostosowana do wymiarów pokoju. Komoda nie może blokować dojścia do łóżka. W sypialni służy przede wszystkim do przechowywania bielizny, drobiazgów potrzebnych nam do zasypiania. Dlatego ilość szuflad w komodzie ma znaczenie, również ze względu na ilość osób, która będzie z niej korzystać. Jeśli w sypialni jest szafa, komoda nie musi już być tak pojemna. Możemy ją jednocześnie wykorzystać jako toaletkę.

Kolejnym pomieszczeniem, w którym znajdziemy komodę, jest pokój dziecka. Tu również może służyć do porządkowania bielizny, ubrań. Sprawdzi się też jako mebel do przechowywania książek, zeszytów, przyborów szkolnych. Im większa komoda, tym mniej bałaganu w pokoju, bez względu na wiek dziecka.

Przy wyborze komody należy zwrócić szczególną uwagę na prowadnice. Najczęściej stosowane są rolkowe lub kulkowe. Te pierwsze mają udźwig do 25 kg i stosowane są w komodach do przechowywania lekkich ubrań, dodatków. Natomiast, jeśli szuflady komody mają wytrzymać ciężar podręczników, to ich prowadnice powinny być wykonane z trwalszego materiału. Znajdziemy go w prowadnicach kulkowych mających udźwig do 50 kg. Jeżeli wybieramy komodę łazienkową, warto zwrócić uwagę na okleinę, która powinna być odporna na wilgoć. Bez względu, gdzie postawimy komodę, aby nazwać ją funkcjonalną, musi ona odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom, komponować się z pozostałymi meblami i być wykonana z